2019 Basketball BC Provincial Team Rosters

U17 GIRLS TEAM
First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Abigail
Becker
Parksville
Ballenas 
Brian Spray
NA
NA
Teah
Best
Surrey
Fraser Heights 
Wayne Best
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Jessica
Clarke
North Vancouver
Saint Thomas Aquinas
John Prescott
BC United
Rich Chambers
Madeleine
Counsell
Port Moody
Heritage Woods 
Ross Tomlinson
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Marijke
Duralia
Chilliwack
St. John Brebeuf
Gianni Bittante
BC United
Rich Chambers
Katrina
Fink
Kelowna
Kelowna 
Darren Semeniuk
Jr. Heat PEBL
Bobby Mitchell
Jenna
Griffin
Port Moody
Heritage Woods 
Ross Tomlinson
NACBAIT / West Coast Basketball Club
Mitra Tishan / Darren Johnson
Naomi
Kent
Kelowna
KCS
Tim Martens/Mike Campbell
Jr Heat
Bobby Mitchell
Kiara
Ker
Cranbrook
Mt. Baker 
Al Nutuni
Rockies
Al Nutuni
Deja
Lee
Surrey
Semiahmoo
Allison McNeill
BC United
Rich Chambers
Neelam
Rai
Abbotsford
Yale 
Bobby Braich
West Coast Basketball Club
Darren Johnson
Tara
Wallack
Surrey
Semiahmoo
Allison McNeil
BC United
Aman Heran

Head Coach: Megain Pinske
Assistant Coach: Breanne Watson
Trainer: Abby Dixon

U15 Girls Team

First Name
Last Name
City / Hometown
School
School Coach
Club
Club Coach
Cassidy
Buchanan
Aldergrove
Brookswood
Sarah Cameron
Langley Sports Association
Sarah Cameron
Finley
Butler
Vancouver
York House School
Eric Butler
Split Second Basketball
Adriano Catena
Lauren
Clements
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Paris
Kirk
Kelowna
KSS
Robin Espenberg
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Stella
LaGrange
Kelowna
Okanagan Mission 
Lisa Nevoral
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Rachel
Loukes
Prince George
College Heights
Dave Fuller
NA
NA
Cerys
Merton
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Ana-Maria
Misic
Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
POCO Galaxy
Mike Carkner Tina Frost
Phoebe
Molgat
Kelowna
KLO Middle 
Les Skelton
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Denae
Skelton
Kelowna
KLO Middle 
Garth Dupre
FYBA
Landry Ndayitwayeko Mitch Goodwin
Julia
Tuchscherer
Chilliwack
GW Graham
Sarah Mouritzen
Excel
Dan Nayebzadeh
Alisha
Weloy
Port Coquitlam
Terry Fox
Mike Carkner Tina Frost
Poco Galaxy
Mike Carkner Tina Frost

Head Coach: Leanne Evans
Assistant Coach: Montanna Howe
Apprentice Coach: Aieisha Luyken
Trainer: Abby Dixon 

U17 BOys Team - TBA

Head Coach: Joe Enevoldson
Assistant Coach: TBA

U15 Boys Team - TBA

Head Coach: Cassidy Kannemeyer
Assistant Coach: TBA