2018 Basketball BC Provincial Team Rosters

Basketball BC is pleased to announce the 2018 Provincial Teams

U17 Girls Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach Club Club Coach
Shemaiah Abatayo Vancouver Britannia Mike Evans Vancity Diamonds Mitra Tshan
India Aikins Surrey Lord Tweedsmuir Curtis McRae BC United Brian Lee
Jessica Clarke North Vancouver St. Thomas Aquinas John Prescott BC United Aman Heran/Brian Lee
Jenna Dick Langley Brookswood  Chris Veale BC United Rich Chambers
Kennedy Dickie Kelowna Kelowna Darren Semeniuk BC United Rich Chambers
Faith Dut Surrey Semiahmoo  Allison McNeil BC United Aman Heran/ Rich Chambers
Jayden Gill Abbotsford Robert Bateman Dan Village Wolfpack Dan Village
Madison Gobeil Kamloops South Kamloops Del Komarniski BC United Rich Chambers
Sophia Kramer Surrey Sullivan Heights Lani Kramer VK Dani Gardner
Breona Martin Coquitlam Heritage Woods  Ross Tomlinson NA NA
Olivia Morgan-Cherchas Kamloops South Kamloop Ken Olynyk NA NA
Deanna Tuchscherer Chilliwack GW Graham Sarah Mouritzen BC United Rich Chambers
ALTERNATES            
Abigail Becker Parksville Ballenas  Mr. Spray NA NA
Madeleine Counsell Port Moody Heritage Woods  Ross Tomlinson NA NA
Hannah Loukes Prince George Duchess Park Louise Holmes NA NA
Jaden Yamamoto Penticton Penticton  Lesley Lacroix Lakecity Chris Terris

Head Coach: Cheryl Jean Paul
Assistant Coach: Breanne Watson
Apprentice Coach: Breanna Cabuco
Trainer: Chris Spencer
Assistant Trainer/Analyst: Abby Dixon

U15 Girls Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach Club Club Coach
Alyza Aikins Surrey Lord Tweedsmuir Mike Mitro BC United Aman Heran
Teah Best Surrey Fraser Heights  Wayne Best N/A N/A
Marijke Duralia Chilliwack St. John Brebeuf Gianni Bittante BC United Brian Lee
Isabelle Forsyth Langley Semiahmoo Allison McNeil BC United Brian Lee
Makenna Jacklin Kelowna Okanagan Mission  Tanya Russell BC 250 Andrew Gini
Kiara Ker Cranbrook Parkland/Mt. Baker Dan Loewen/Jamie Jones Rockies Al Nutuni
Neyha Lali Surrey Brookswood  Chris Veale BC United Aman Heran
Deja Lee Surrey Semiahmoo  Allison McNeill BC United Brian Lee
Lily Pink Kelowna Okanagan Mission Meghan Faust BC250 Andrew Gini
Sammy Shields Coquitlam Riverside Paul Langford BC United Brian Lee
Julia Tuchscherer Chilliwack GW Graham Sarah Mouritzen BC United Brian Lee
Tara Wallack Surrey Semiahmoo Allison McNeill BC United Brian Lee
ALTERNATES            
Reese Manns Victoria Claremont Kim Robertson SVIBA Brett Westcott
Eva Person Brentwood Bay Stelly's  Eric Rowe SVIBA Dana Manns/Lisa DeGreeff

Head Coach: Leanne Evans
Assistant Coach: Brian Lee

Trainer: Chris Spencer
Assistant Trainer/Analyst: Abby Dixon

U17 Boys Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach Club Club Coach
Soren Erricson Prince George Duchess Park Jordan Yu Northern Bounce Jordan Yu
Parker Johnstone Kelowna Kelowna Harry Parmar Jr HEAT UBCO Landry Ndayitwayeko
Joshua Kagande Vancouver Britannia Wayne Hoang Academy Basketball Doug Plumb
Jiordano Khan Burnaby Burnaby South Mike Bell Athelite Anthony Pezzente
Diego Maffia Victoria Oak Bay  Chris Franklin N/A N/A
Dylon Matthews North Vancouver Seycove  Teresa Ross Athelite Anthony Pezzente
Liam McChesney Prince Rupert Charles Hays  Mel Bishop N/A N/A
Victor Radocaj Richmond McMath  Tony Wong 3D Basketball Academy Goran Nogic
Michael Risi Burnaby Holy Cross  Anthony Pezzente Athelite NA
Jeevan Sidhu Surrey Tamanawis  Mike McKay/Jay Sidhu N/A N/A
Luc Therrien Vancouver Vancouver College Ethan Wong N/A N/A
Sasha Vujisic Burnaby Burnaby South Mike Bell 3D Basketball Academy Goran Nogic

Head Coach: Kevin Hanson
Assistant Coach: Ransford Brempong
Assistant Coach: Ed Lefurgy
Trainer: Aaron Chew

U15 Boys Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach Club Club Coach
Naveed Abdollahi Coquitlam Dr. Charles Best  Michael Parkins  Impact (Ont) Doug Cross
Cormick Brown victoria Lambrick Park  Ed Somers Vikes Nation N/A
Tyrelle Chadwick Kamloops Westsyde  Sean Garvey N/A N/A
Cole Cruz-Dumont Richmond Vancouver College Trixie Cruz Drive Karn Sharda
Evan Kimm Langley Brookswood N/A BC Finest/BC Elite Frank Konig/Eric Williams
Caleb Lyons Prince George Duchess Park Lee-Wai YU Northen Bounce Jordan Yu
Nesta Malcolm Fernie Fernie  Donnie Trainor; AJ Kennedy Fernie SNYB Donnie Trainor; AJ Kennedy; Adam Christianson
Ravjeet Randhawa Surrey Fleetwood Park Nick Day Athelite  Aman Heran
Yurdan Rozumnyj West Vancouver Rockridge N/A 3D Goran Nogic
Oliver Seto Vancouver Sir Winston Churchill  Quyen Ly N/A N/A
Cameron Slaymaker Coquitlam Terry Fox  Don Van Os Drive Elite I Pasha Bains
Justin Sunga New Westminster Burnaby South Tyus Batiste; Rupi Dahlia Athelite  Rupi Dahlia

Head Coach: Cassidy Kannemeyer
Assistant Coach: Eric Williams
Trainer: Aaron Chew

NOTE: Basketballl BC apologizes for any errors - all information was provided by the athletes/parents