2017 Provincial Team Rosters

U15 Girls (Nationals) Team

U15 Girls Blue (Nationals) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Shemaiah Abatayo Vancouver Britannia Mike Evans
Abigail Becker Parksville Ballenas  Mr. Spray
Sophie Brydon Penticton Pen High Lesley Lacroix
Lexi Corday Summerland Summerland Tama Corday
Madeleine Counsell Port Moody Heritage Woods Ross Tomlinson
Kassidy Day Kelowna KLO Middle Heather Semeniuk
Maggie Fehr Victoria    
Naomi Kent Kelowna KCS Tim Martens/J Kent
Kiara Ker Cranbrook Parkland Jamie Jones
Surprise Munie Vancouver Britannia Mike Evans
Rylee Semeniuk Kelowna KLO Middle Heather Semeniuk
Jaden Yamamoto Penticton Penticton  Lesley Lacroix

Head Coach: Leanne Evans
Program Trainer: Chris Spencer
Program Analyst: Cheryl Jean Paul

 

U15 Girls (Development) Team

U15 Girls Black (Development) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Holly Brewer North Vancouver Argyle  Steve White
Joni Bromige Vancouver Lord Byng Tess Valg
Grace Caillier Prince George Duchess Park Craig Douglass/Wade Loukes
Emmy Curtis Abbotsford Yale  Alyssa Gaukel
Lindsay Ilkay West Vancouver Mulgrave Claude Leduc
Hannah Loukes Prince George Duchess Park Wade Loukes/Craig Douglass
Maggie Mackay Vancouver Lord Byng  Jane Patrick
Tegan Michel Victoria Oak Bay  Lisa Green
Emiko Nagai Maple Ridge Samuel Robertson Technical Robyn Sheridan
Laiana Padolina Vancouver Templeton Kate Inch
Mikayla Strandberg Victoria Royal Bay  Dave Awalt
Madeline VanBruggen Nanoose Bay Wellington  Steve Elwood

Head Coach: Anthony Luyken
Assistant Coach: Stephanie Rudnisky

U17 Girls Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Kirsten Abo Richmond McNair Mr.Leslie
Georgia Alexander Victoria Oak Bay  Kinnear
Hailey Counsell Port Moody Heritage Woods Kelly Powell
Kennedy Dickie Kelowna Kelowna Darren Semeniuk
Natalie Froese Victoria Oak Bay  Rob Kinnear
Rachel Hare Kelowna Kelowna Darren Semeniuk
Mackenzie Horst Vernon Vernon  Lonny Mazurak
Rebecca Landry Prince George Duchess Park Louise Holmes
Katrina Lawley Agassiz Agassiz Greg Lawley
Tanis Metcalfe North Vancouver Carson Graham Cameron Nelson
Olivia Morgan-cherchas Kamloops South Kamloops  Ken Olynyk
Alex Walker North Vancouver Carson Graham Cameron Nelson; Vern Porter

U17 Girls Provincial Team Staff:

Head Coach: Carrie Watts
Assistant coaches: Shaun McGuinness, Breanne Watson, and Rob Ros
Program Trainers: Chris Spencer
Program Analyst: Cheryl Jean Paul

U15 Boys Red (Development) Team

U15 Boys Red (Development) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Samuel Akindele Surrey Pacific Academy Joel Ashbee
Gabriel Black Prince George Prince George  Scott Walton
TJ Fujimura Surrey Holy Cross Mr Wallsmith
Vuk Jankovic Vancouver University Hill  Jeff H
Cameron Kerslake Barriere Barriere  Ashley Shannik
Jason Naparan Vancover Notre Dame  Jamie Boreham
Ethan Price Coquitlam Dr. Charles Best Soheil Raisi
Leif Skelding Coquitlam Centennial  Perminder Gill; Lars Hansen
Darian Sundby Sicamous Salmon Arm  Mathew Peterson
Aaron Van Sickle Barriere Barriere  Brian Tomassinni
Justin Watt Courtenay G.P. Vanier James Shepard
Wilson Yu Richmond Sir Winston Churchill Quyen

Head Coach: Alex Van Samang
Assistant Coach: Siamak Salehi

U15 Boys Blue (National) Team

Photo coming soon

 

U15 Boys Blue (Nationals) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Rowel Acena Vancouver John Oliver  Alex
Rohan Balaggan Richmond McMath Jason Belonio
Lance Fuentes Richmond McMath  Jason Belonio
Matthew Geng Victoria Mount Douglas Ted Meldrum
Peter Greaves Courtenay Lake Trail Middle Craig Follis
Mitchell Hope Delta Seaquam  Paul McBurney
Kai Leighton Prince Rupert CHSS Kevin Sawka
Christopher Moon Port Moody Heritage  Chris Martin
Cole Ouellet Terrace Caledonia Matthew Lowndes
Harold (Tré) Rhodes III Richmond Hugh Boyd Sean Berda
Cameron Slaymaker Coquitlam Eagle Mountain Middle Mr St Prix
Luc Therrien Vancouver Vancouver College Ryan Shams

Head Coach: Lloyd Scrubb
Assistant Coach: Cam MacGillivary

U17 Boys Black (Development) Team

U17 Boys Black (Development) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
David Finch North Vancouver Argyle Josh Whang
Delwin Hothi Delta Seaquam Jas Hothi
Nic Lafontaine Kelowna George Elliot David Lafontaine
Sebastian Lemos Maple Ridge Sir Charles Tupper Ron Ronquillo/Jeff Gourley
Zekun (Peter) Li Burnaby Sir Winston Churchill Q Ly
Harrison Longhi Pitt Meadows Pitt Meadows Rich Goulet
Matthew Martens Langley Walnut Grove George Bergen
Dylon Matthews North Vancouver Sentinel Ransford Brempong
Alton Neid Salmon Arm Salmon Arm Keith Limber & Rob Neid
Brandon Porter Kelowna Rutland  Jeff Balkhenol
Aamir Rajwani North Vancouver Carson Graham  Larry Donohoe / Mike Fedak
Ben Hitchens Kelowna Okanagan Mission Rod Charlton

U17 Boys Provincial Development Team (BBC Black) Staff:

Head Coach: David Lafontaine
Assistant Coaches: Aaron Muhic and Matthew Boulton
Trainer: Aaron Chew

U17 Boys Blue (Canada Summer Games) Team

U17 Boys Blue (Canada Summer Games) Team

First Name Last Name City / Hometown School School Coach
Reid Jansen Kamloops South Kamloops  Tim Unaegbu
Jiordano Khan Burnaby Burnaby South Cody Cormack
Spencer Ledoux Kamloops Westsyde Ryan Porter
Kevin Li West Vancouver West Vancouver Greg Meldrum
Liam McChesney Prince Rupert Charles Hays  Mel Bishop
Vlad Mihaila Surrey Semiahmoo Ed Lefurgy
Adam Paige Surrey Semiahmoo Ed Lefurgy
Christopher Ross North Vancouver Seycove  Teresa Popowych-Ross
Nick     Sarai Kamloops South Kamloops Tim Unaegbu
Caelan Scott Victoria Oak Bay  Chris Franklin
Michael Wilkinson Port Coquitlam Riverside  Mr. Khothary
Jake Willemsen Tsawwassen South Delta Rod Salas

 U17 Boys Summer Games Team Staff:

Head Coach: Joe Evevoldson
Assistant Coaches: Bret MacDonald, Ken Olynyk, and Shawn Copeland
Trainer: Aaron Chew