Athletes interested in playing on a BC Summer Games (BCSG) team MUST attend a selection camp in the zone where they make their permanent residence.
Please check the BC Summer Games Zones and Zone Details for the correct zone.
Selection Camps will be posted as they are confirmed.
If the registration for your camp zone is not open DO NOT REGISTER FOR ANOTHER CAMP.
PLEASE WAIT UNTIL THE CORRECT CAMP IS AVAILABLE.
Please choose the correct camp zone. Registrations are not transferable to another camp as registration lists are prepared per camp. Each list will be used to confirm the participants registered in each zone-specific camp. Basketball BC is not responsible for any user errors which may result in an athlete being excluded from a registration list.
Kootenays (Zone 1)Communities in the zone: Ainsworth, Argenta, Athalmer, Balfour, Baynes Lake, Beasley, Beaverdell, Blewett, Blueberry Creek, Boswell, Brisco, Burton, Canal Flats, Canyon, Castlegar, Christina Lake, Cranbrook, Crawford Bay, Crescent Valley, Creston, Edgewater, Elkford, Elko, Erickson, Fairmont, Fairmont Hot Springs, Fernie, Field, Fletcher Creek, Fort Steele, Fruitvale, Galloway, Genelle, Golden, Grand Forks, Grasmere, Gray Creek, Greenwood, Harrogate, Howser, Invermere, Jaffray, Kaslo, Kimberley, Kingsgate, Kootenay Bay, Lister, Marysville, Meadow Creek, Midway, Montrose, Moyie, Nakusp, Nelson, New Denver, Panorama Resort, Parson, Passmore, Proctor, Radium, Riondel, Robson, Rock Creek, Rossland, Salmo, Shoreacres, Silverton, Skookumchuck, Slocan, Slocan Park, South Slocan, Sparwood, Ta Ta Creek, Thrums, Trail, Wardner, Warfield, Wasa, Westbridge, Windermere, Winlaw, Wynndel, Yahk, Ymir |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
ATTEND U14 CAMP U14 Camp Schedule |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
ATTEND U14 CAMP U14 Camp Schedule |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Thompson-Okanagan (Zone 2)Communities in the zone: 70 Mile House, Anglemont, Armstrong, Ashcroft, Barriere, Big White, Blind Bay, Blue River, Bridesville, Bridge Lake, Cache Creek, Canoe, Cawston, Celista, Chase, Cherryville, Clearwater, Clinton, Coldstream, Douglas Lake, Eagle Bay, East Kelowna, Enderby, Falkland, Grindrod, Hedley, Heffley Creek, Kaleden, Kamloops, Kelowna, Keremeos, Knutsford, Lake Country, Lavington, Lillooet, Little Fort, Logan Lake, Lone Butte, Louis Creek, Lower Nicola, Lumby, Lytton, Malakwa, Mara, McLure, Merritt, Monte Creek, Monte Lake, Naramata, Okanagan Centre, Okanagan Falls, Okanagan Mission, Oliver, Osoyoos, Oyama, Peachland, Penticton, Pinantan Lake, Princeton, Pritchard, Revelstoke, Rutland, Salmon Arm, Savona, Sicamous, Silver Star Mountain, Sorrento, Spallumcheen, Spences Bridge, Summerland, Sun Peaks, Tappen, Vavenby, Vernon, Walhachin, West Kelowna, Westwold, Winfield. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Cade Ronald Location: Glen Rosa Middle - West Kelowna Date/Times: May 3: 6-8:30pm & May 4: 10am-noon & 1-3pm |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Dani Arseneault Location: Kelowna Christian School - Kelowna Dates/Times: May 10: 5-8pm May 11: 3-6pm *UPDATE* |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Fraser Valley (Zone 3)Communities in the zone: Abbotsford, Agassiz, Aldergrove, Boston Bar, Bradner, Chilliwack, Clayburn, Clearbrook, Cultus Lake, Deroche, Dewdney, Fort Langley, Haney, Harrison, Harrison Hot Springs, Harrison Mills, Hatzic, Hope, Lake Errock, Langley, Lindell Beach, Maple Ridge, Matsqui, Milner, Mission, Mount Lehman, Pitt Meadows, Rosedale, Ruskin, Sardis, Vedder Crossing, Walnut Grove, Whonnock, Yarrow. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Joey Balzer Locations: GW Graham Secondary - Chilliwack Dates/Times: May 24: 4-9pm |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Coleen Folka Location: GW Graham Secondary - Chilliwack Dates/Times: May 10: 4-9pm |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Fraser River (Zone 4)Communities in the zone: Anmore, Belcarra, Burnaby, Cloverdale, Coquitlam, Crescent Beach, New Westminster, North Burnaby, Port Coquitlam, Port Moody, South Surrey, Surrey, and White Rock. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Aman Khaira Location: LEC - Langley Date/Time: REVISED May 7: 4-6pm @ LEC East & May 14: 5-7pm @ LEC North |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Winston Brown Locations: LEC - Langley Dates/Times: April 30: 7-9pm @ LEC North & May 7: 6-9pm @ LEC East |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Vancouver Coastal (Zone 5)Communities in the zone: Bowen Island, Brackendale, Britannia Beach, D'arcy, Delta, Garden Bay, Garibaldi Highlands, Gibsons, Granthams Landing, Halfmoon Bay, Ladner, Langdale, Lions Bay, Madeira Park, Mount Currie, North Delta, North Vancouver, Pemberton, Pender Harbour, Port Mellon, Richmond, Roberts Creek, Sechelt, Squamish, Steveston, Tsawwassen, Vancouver, West Vancouver, and Whistler. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Frankie Liu Locations: Osborne Centre, UBC - Vancouver Dates/Times: May 8: 4-7pm & May 15: 4-7pm |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Fatima Rahmani Moghadam Location: LEC - Langley (not in zone) Date/Time: **UPDATE** May 28: 5-7pm @ LEC North & June 4: 5-7pm @ LEC North |
REGISTRATION CLOSED DEADLINE MAY 27 |
Vancouver Island-Central Coast (Zone 6)Communities in the zone: Alert Bay, Black Creek, Bowser, Brentwood Bay, Buckley Bay, Campbell River, Cassidy, Cedar, Central Saanich, Chemainus, Cobble Hill, Colwood, Comox, Coombs, Cortes Island, Courtenay, Cowichan Bay, Crofton, Cumberland, Deep Bay, Denman Island, Duncan, Errington, Esquimalt, Fanny Bay, French Creek, Fulford Harbour, Gabriola Island, Galiano Island, Ganges, Gillies Bay, Gold River, Heriot Bay, Highlands, Holberg, Honeymoon Bay, Hornby Island, Ladysmith, Lake Cowichan, Langford, Lantzville, Lasqueti Island, Lazo, Lund, Malahat, Mansons Landing, Mayne Island, Merville, Mesachie Lake, Metchosin, Mill Bay, Nanaimo, Nanoose Bay, North Saanich, Oak Bay, Parksville, Pender Island, Port Alberni, Port Alice, Port Hardy, Port McNeill, Powell River, Quadra Island, Qualicum, Qualicum Bay, Qualicum Beach, Quathiaski Cove, Refuge Cove, Royston, Saanich, Saanichton, Salt Spring, Salt Spring Island, Saratoga Beach, Saturna Island, Sayward, Shawnigan Lake, Sidney, Sointula, Sooke, Stuart Island, Tahsis, Tofino, Ucluelet, Union Bay, Van Anda, Victoria, View Royal, Westholme, Whaletown, Woss, Youbou, Zeballos. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Cam Loveless Location: Claremont Secondary - Victoria & Queen Margaret's School - Duncan Dates/Times: May 4: 1-4pm @ Claremont Secondary & May 5: 3:30-6:30pm @ Queen Margaret's School |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Lindsay Brooke Location: St Michaels University School - Victoria Date/Times: May 12: 11am-2pm & May 26: 11am-2pm |
REGISTRATION CLOSED DEADLINE MAY 9 |
North West (Zone 7)Communities in the zone: Atlin, Burns Lake, Cedarvale, Dodge Cove, Endako, Engen, Fort Fraser, Fort St James, Francois Lake, Fraser Lake, Gitwinksihlkw, Granisle, Greenville, Hazelton, Houston, Kemano, Kispiox, Kitimaat Village, Kitimat, Kitkatla, Kitwanga, Masset, Moricetown, New Aiyansh, New Hazelton, New Remo, Port Clements, Port Edward, Prince Rupert, Queen Charlotte City, Quick, Sandspit, Smithers, South Hazelton, Southbank, Stewart, Takysie Lake, Telkwa, Terrace, Thornhill, Tintagel, Topley, Vanderhoof |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
ATTEND U14 CAMP U14 Camp Schedule |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
ATTEND U14 CAMP U14 Camp Schedule |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Cariboo-Northeast (Zone 8)Communities in the zone: 100 Mile House, 108 Mile House, 108 Mile Ranch, 150 Mile House, Alexis Creek, Alkali Lake, Anahim Lake, Arras, Baker Creek, Baldonnel, Bear Lake, Bella Coola, Big Lake Ranch, Buick, Canim Lake, Cecil Lake, Charlie Lake, Chetwynd, Dawson Creek, Dog Creek, Dunster, Farmington, Forest Grove, Fort Nelson, Fort St John, Goodlow, Groundbirch, Hagensborg, Hixon, Horsefly, Hudson's Hope, Kleena Kleene, Lac La Hache, Likely, Mackenzie, McBride, McLeese Lake, McLeod Lake, Montney, Nemaiah Valley, Nimpo Lake, Northern Rockies, Pouce Coupe, Prince George, Progress, Quesnel, Red Rock, Riske Creek, Rolla, Rose Prairie, Sugarcane, Summit Lake, Tatla Lake, Taylor, Tomslake, Tumbler Ridge, Upper Fraser, Valemount, Wells, Williams Lake, Willow River, Wonowon. |
|
BOYS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Jordan Yu Location: Roll-A-Dome - Prince George Dates/Times: May 11: 9am-noon & May 12: 9am-noon |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
GIRLS CAMP INFORMATION |
|
Coach: Angela Zavaglia Location: Shas-TI Kelly Road Secondary - Prince George Dates/Times: May 17: 6-9pm & May 18: 10am-1pm |
REGISTRATION CLOSED CAMP COMPLETED |
Supporters and Partners