2014 Provincial Team Rosters

 

U14 Boys

# Name Height Position Grad Year High School
1 Jack Cruz-Dumont 5'8 G 2018 Vancouver College
2 Reid Jansen 5'7 G 2018 South Kamloops Secondary
3 Caelan Scott 5'8 PG 2018 Gordon Head Middle School
4 Nathan Pasloske 5'5 G 2018 Dover Bay Secondary
5 Andrew Lee 5'11 G 2018 Montgomery Middle School
6 Nicholas Sarai 5'11 G 2018 South Kamloops Secondary
8 Bradley Braich 5'9 G 2018 WA Fraser Middle School
9 Akash Dhaliwal 5'10 G 2018 L.A. Matheson Secondary
10 Richard Zhang 5'11 F 2018 Dover Bay Secondary
11 Parmvir Sandhar 5'5 G 2018 Rutland Middle School
12 Teo Ardanaz 6'3 C 2018 Ecole Gabrielle-Roy 
13 Matthew Williamson 5'10 G 2018 KLO Middle School
14 Simon Wei 6'4 C 2018 Summit Middle School
15 Cody Boulding 6'2 F 2018 Duchess Park Secondary
21 Christopher Ross 6'0 F 2018 Seycove Secondary
22 Michael Wilkinson 6'0 F 2018 Pitt River Middle School
23 Noah Jefferson 5'11 G 2018 Royal Oak Middle School
24 Luke Howard 6'1 F 2018 Fraser Middle School
25 Quentin Onyemordi 5'10 F 2018 BC Christian Academy 
30 Alex Wallace 6'1 F 2018 Argyle Secondary
31 Riley Cronk 6'3 C 2018 Royal Oak Middle School
32 Court Armstrong 6'1 F 2018 Kitsilano Secondary
33 Michael Plenits 6'2 C 2018 WA Fraser Middle School
34 Sam Ready 6'2 F 2018 Brookswood Secondary

Coaches: 

  • Larry Donohoe
  • Brodan Thiel
  • Denzel Laguerta
  • Alex Van Samang
U14 Girls

# Name Height Position Grad Year School
1 Lucy Guan 5'5 G 2018 Britannia Secondary
5 Jaya Bannerman 5'5 G 2018 GW Graham Middle-Secondary
7 Jenna Robinson 5'2 G 2019 Chute Lake Elementary
8 Hailey Counsell 5'7 G 2018 Moody Middle School
9 Rachel Hare 5'6 G 2018 KLO Middle School
10 Deziree Day 5'3 G 2018 KLO Middle School
11 Skyler MacDonald 5'6 G 2018 Lord Byng Secondary
12 Laurenn Canofari 5'6 F 2018 Notre Dame Secondary
13 Georgia Swant 5'6 G 2018 Argyle Secondary
14 Chloe Brebner 5'8 G 2018 Handsworth Secondary
15 Cassandra Brinn 5'6 G 2018 St Patricks Regional Secondary
20 Abby Zawada 5'6 F 2018 McMath Secondary
21 Jordan Lylyk 5'10 F 2019 Anne McClymont Elementary
22 Sedona Arabsky  5'10 C 2018 Lord Tweedsmuir Secondary
24 Rachel Way 5'10 F 2018 Glenbrook Middle School
25 Julia Spagnuolo 5'9 F 2018 St Thomas More Secondary
31 Mackenzie Horst 6'0 C 2018 Aberdeen Hall Prep School
32 Grace Gosselin 5'9 F 2018 Minnekhada Middle School
33 Tanis Metcalfe 6'0 F 2018 Carson Graham Secondary
34 Kate Meredith 6'0 F 2018 Thomas Haney Secondary
6 Nicole Cabuco 5'6 G 2019 Banting Middle School
30 Flavie Belanger Jones 5'5 G 2019 Mulgrave School
23 Coralie Tcheunce 5'6 G 2018 Lord Tweedsmuir Secondary
4 Teaghan Wallace 5'6 G 2018 Constable Neil Bruce Middle School

Coaches:

  • Dave Counsell
  • Jennifer Dudley
  • Kendra Asleson
  • Rhonda Simpson

 

 

U15 Boys Blue

# Name Height Position Grad Year School
4 Mason Bourcier 6'0 G 2017 Dr Knox Middle School
5 Jason Tantengco 5'10 G 2017 Killarney Secondary
6 Michael Chany 6'2 F 2017 Notre Dame Secondary
7 Jaden Touchie 5'11 G 2017 Oak Bay Secondary
9 Yoel Teclehaimanot 6'1 G/F 2017 King George Secondary
10 Dean Harris 6'4 F 2017 Carson Graham Secondary
11 Jordan Gladstone 6'0 G 2017 Dover Bay Secondary
13 Nathan Humes 6'4 F 2017 Mount Boucherie Secondary
14 Sam Bailey 6'5 F 2017 Vancouver College
15 Grant Shephard 6'7 C 2017 Okanagan Mission Secondary
21 Andrew Goertzen 6'5 F 2017 Walnut Grove Secondary
24 Fardaws Aimaq 6'7 F 2017 Steveston-London Secondary

Coaches: 

  • Bobby Braich
  • Raj Bagry
  • Trevor Pridie
U15 Boys Red

# Name Height Position Grad Year School
4 Matt Carion 5'9 G 2017 St Thomas Aquinas Secondary
5 Brandon Tabing 5'5  G 2017 Lord Tweedsmuir Secondary
6 Kenan Hadzovic 5'10 G 2017 WJ Mouat Secondary
7 Michael Kelly 5'10 G 2017 St Thomas Aquinas Secondary
8 Vince Sunga 5'8 G 2018 Burnaby South Secondary
9 Gabe Mannes 5'9 G 2017 GW Graham Middle-Secondary
10 Brett Christensen 6'2 F 2017 Walnut Grove Secondary
11 Ryan MacDonald 6'1 G 2017 Dover Bay Secondary
12 Josh Gillin 5'10 G 2017 Quesnel Junior Secondary
13 Deondre Grant 5'10  G 2017 Johnson Heights Secondary
15 Alex Staniforth 6'2 F 2017 Wellington Secondary
20 Amir Hajisafar 6'7 C 2017 Handsworth Secondary

Coaches: 

  • Bobby Braich
  • Raj Bagry
  • Trevor Pridie
U15 Girls Blue

# Name Height Position Grad Year School
4 Kendal Sands 5'8 G 2017 Charles Best Secondary
5 Katrina Kwong 5'5 G 2017 Magee Secondary
6 Taylor Cousins 5'7 G 2017 MEI Secondary
7 Courtney Donaldson 5'6 G 2017 KLO Middle School
8 Sophie De Goede 5'11 F 2017 Oak Bay Secondary
9 Taya Hanson 5'9 G 2018 Dr Knox Middle School
10 Ashlyn Day 5'10 F 2017 Immaculata High School
11 Sage Stobbart 6'1 F 2017 Seycove Secondary
12 Monika Curtis 6'0  F 2017 Mount Boucherie Secondary
13 Dina Strujic 5'11 F 2017 Kitsilano Secondary
14 Lindsey Bott 5'10 G 2017 Seycove Secondary
15 Kiara Gaspari 6'0 F 2017 Okanagan Mission Secondary

Coaches: 

  • Emily Wright
  • Mandy Botham
U15 Girls Red

# Name Height Position Grad Year School
6 Paige Lehto 5'8 F 2017 Windsor Secondary
7 Sara Knowles 6'0 F 2017 Gleneagle Secondary
8 Kianna Counsell 5'9 G 2017 Heritage Woods Secondary
9 Jenna Van Delft 5'6 G 2018 Cedars Christian School
10 Alexis Toren 5'8 G 2017 Thomas Haney Secondary
11 Madeline Hart 5'8 G 2017 Dover Bay Secondary
12 Madison Legault 5'8 G 2017 Windsor Secondary
13 Imogen White 6'0 C 2018 Oak Bay Secondary
14 Alexa Leynes 5'8 G 2017 Churchill Secondary
15 Jessica Wolpert 5'10 C 2018 Hillcrest Middle School
20 Caitlin Truman 5'10 C 2017 Constable Bruce Neil Middle School
21 Celia Palmer 5'8 F 2017 New Westminster Secondary

Coaches: 

  • Sylvester Noel
  • Sabrina Chan
U16 Boys

# Name Height Position Grad Year School
4 Lambert Pajayon 5'10 G 2016 Sir Winston Churchill
6 Keenan Dowell 6'1 PG 2016 BC Christian Academy
8 Myka Tang-Blumenschein 5'11 G 2016 Oak Bay Secondary
7 Marek Ormerod 6'0 G 2016 Caledonia Secondary
5 Tyrell Laing 5'11 PG 2016 Prince George Secondary
9 Quinn Mirau 5'11 G 2016 Dover Bay Secondary
10 Malik Holmes 6'2 G 2016 Byrne Creek Secondary
11 Jae Steinhauer 6'3 F 2016 Kelowna Secondary
12 Daniel Stead 6'6 F 2016 Walnut Grove Secondary
13 Callum Gemma 6'6 C 2016 North Delta Secondary
14 Noah Charles 6'3 F 2016 Cowichan Secondary
15 Justin McChesney 6'9 F 2016 Charles Hayes Secondary

Coaches: 

  • Joe Enevoldson
  • Paul Patterson
  • Werner Knopp
U16 Girls

# Name Height Position Grad Year School
6 Alexandra Norris 5'6 PG 2016 Lord Tweedsmuir Secondary
10 Emma Jonas 5'5 G 2016 Lord Tweedsmuir Secondary
5 Tia Tsang 5'9 G 2016 Hugh McRoberts Secondary
7 Cameo Hanlon 5'8 G 2016 Sparwood Secondary
8 Natasha Jensen 6'0 C 2016 Nanaimo District Secondary
14 Bobbi-Jo Colburn 5'11 G 2016 Mount Baker Secondary
6 Julia Gallant 5'5 PG 2016 Mt Douglas Secondary
11 Emily Pearson 5'11 F 2016 Fraser Heights Secondary
12 Olivia Mjaaland 5'10 F 2016 Wellington Secondary
13 Jessica Zawada 5'9 G 2016 McMath Secondary
9 Nicole Hart 6'1 C 2016 Immaculata Regional 
15 Jordyn Cullum 6'1 F 2016 Vernon Senior Secondary

Coaches: 

  • Anthony Luyken
  • Alyssa Gaukel
U17 Boys

# Name Height Position Grad Year School
4 Tyus Batiste 6'0 G 2015 Burnaby South Secondary
5 Jeff Tubbs 6'2 PG 2015 Mount Boucherie Secondary
6 Qunicy Johnson 6'5 F 2015 Mount Boucherie Secondary
7 Graham Miller 6'6 F 2015 Charles Best Secondary
8 Matthew Gray 6'0 PG 2015 Oak Bay Secondary
9 Bryce Derton 6'4 G 2015 Walnut Grove Secondary 
11 Jesse Barnes 6'6 F 2015 Queen Charlotte Secondary
12 Joshua Charles 6'5 F 2015 Cowichan Secondary
13 Graham Smith 6'5 C 2015 Pitt Meadows Secondary
14 Tyus Barfoot 6'5 F 2015 Nanaimo District Secondary
15 Tyler Anderson 6'5 C 2015 Walnut Grove econdary
20 Jomari Reyes 5'11 PG 2015 Terry Fox Secondary

Coaches: 

  • Rich Goulet
  • Cassidy Kannemeyer
U17 Girls

# Name Height Position Grad Year School
4 Calli McMillan-Beaucamp 5'6 G 2016 Claremont Secondary
5 Sophie Swant 5'11 F 2015 Argyle Secondary
6 Jessica Jones 5'8 G 2016 McMath Secondary
7 Avery Snider 5'8 PG 2015 Mark R Isfeld Secondary
8 Aleah Ashlee 5'10 G 2016 Mark R Isfeld Secondary
9 Nicole Vander Helm 6'0 G 2015 Holy Cross Secondary
10 Marissa Dheensaw 5'11 F 2015 Claremont Secondary
11 Jessica Hanson 5'9 PG 2015 Little Flower Academy
12 Jacey Bailey 5'11 F 2016 Burnaby Mountain Secondary
13 Jane Grisley 6'3 C 2015 Maple Ridge Secondary
14 Simran Grewal 5'11 F 2015 Fleetwood Secondary
15 Brooklyn Legault 6'1 C 2015 Windsor Secondary
21 Lauren Yearwood 6'4 C 2015 Oak Bay Secondary

Coaches: 

  • Paul Chiarenza
  • Jenna Ralston